Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları

100 kişiden 79’u kendisini uzak hissettiği partiden birine kız vermem diyor. Yani mesela AKP’li olan CHP’li ile, CHP’li olan AKP’li ile hısım olmak istemiyor. Sadece bu da değil. Her 100 kişiden 87’si Avrupa’nın bizi parçalamaya çalıştığına inanıyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi “Türkiye’de Kutuplaşmanın Boyutları” konulu bir araştırma yaptı. Kasım-Aralık 2017 tarihlerinde 16 ilde 2 bin 4 yetişkinle yüz yüze görüşmeler sonucunda yürütülen araştırma gösterdi ki, ülkedeki kutuplaşma artık çok tehlikeli boyutlarda.

Karpuz gibi ortadan ikiye bölündüğümüzün resmi: Birbirimize kız vermeyiz, komşu olmayız

Eskiden bir ailede her görüşten insan olabilirdi, sadece mezhep ve bir ölçüde etnik köken ayrışma nedeniydi. Şimdi geldiğimiz noktada rakip siyasi partiye oy verenler de hısım olmak istemiyor, ortaklık kurmuyor. İşte madde madde korkutan soruçlar:

* Araştırmaya katılanların yüzde 79’u karşı partiden birine kız vermem dedi. Yüzde 74’ü rakip partiden biriyle asla ortaklık ve iş yapmak istemiyor. Daha fenası, yüzde 70’i komşu bile olmak istemiyor. Yüzde 68’i çocuğunun rakip partilinin çocuğuyla oyun oynamasına karşı.

* Sadece bu değil. Bir karpuz gibi ortadan bölünmekle kalmamış, komplo teorilerine göre yaşayan, bunlara inanan bir toplum haline gelmişiz. Araştırmaya katılanların yüzde 87’sinden fazlası Avrupa’nın Osmanlı gibi Türkiye’yi de bölüp parçalamak istediği görüşünde.

* Korkutucu bir başka sonuç: “Anne çalışırsa çocuklar bundan zarar görür” sorusuna “Katılıyorum” yanıtı verenlerin oranı yüzde 55, “Eğer ülkede insanlar iş bulamıyorsa çalışmak kadınlardan çok erkeklerin hakkıdır” sorusuna evet diyenlerin oranı ise yüzde 49,7.

* Araştırma, herkesin kendi takip ettiği medyayı tarafsız bulduğunu gösteriyor. CHP taraftarları, Halk TV, Fox TV, CNN Türk ve Cumhuriyet’i tarafsız bulurken; AK Parti taraftarları, A Haber, Sabah, Yeniçağ ve TRT 1’in tarafsız olduğunu düşünüyor.

* Katılımcıların yüzde 47’si kendilerini en uzak hissettikleri parti taraftarlarının yürüyüş yapmasına olumsuz yaklaşıyor. Yüzde 44 oranında katılımcı uzak hissettikleri partinin toplantı düzenlemesini, yüzde 43 ise basın açıklaması yapmasını onaylamıyor. Başka grupların telefonlarının dinlenmesini onaylayanların oranı ise yüzde 50.

* Seçmenlerin üzerinde en yüksek oranda uzlaşıya vardığı konu ise Suriyeli göçmenlerin evlerine dönmesi.

Erzincan Haber