20 Lira

Adam işten evine döndü, tüm gün yorulmuş. Baktı ki kapının önünde 6 yaşındaki oğlu onu bekliyor. Çocuk babasına: “Baba sen saatte kaç lira kazanıyorsun?” diye sordu.

Adam yorulmuş, oğluna “Senin işin değil bu!” diye cevapladı. Çocuk ısrarcı davrandı: “Lütfen babacım, bilmek istiyorum!” dedi. Adam dayanamadı ve: “Çok merak ediyorsan 20 lira!” diye cevapladı.

Daha sonra çocuk babasına sordu: “Bana 10 lira borç verir misin baba?” Adam iyice sinirlendi oğluna ve kızmaya başladı: “Benim senin o saçma oyuncaklarına verecek param yok! Odana git hemen ve kapını kapat!”

Çocuk sessizce odasına çıkıp kapısını kapattı. Ardından babası sinirli sinirli: “Bu çocuk nasıl böyle bir şeye cesaret eder!” diye sordu kendi kendine. Biraz sakinleştikten sonra hata ettiğini anladı adam, “Belki de ihtiyacı vardı, neden sormadım!” diye düşündü ve çocuğun odasına gidip kapıyı açtı:

Yatağında yatan oğluna: “Uyuyor musun?” diye sordu. Oğlu: “Hayır, uyumuyorum.” Adam 10 lira çıkardı cebinden ve oğluna uzattı. Ardından: “Al bakalım 10 lira istemiştin, sana az önce sinirli davrandım. Üzgünüm. Ama çok yoruldum bugün.”

Çocuk çok sevindi, hemen yastığının altına koyduğu buruşmuş paraları ortaya çıkardı ve paraları saydı.  Bunu gören adam oğluna iyice sinirlendi: “Paran olduğu halde neden benden para istiyorsun, senin oyuncaklarına verecek param yok benim!” Çocuk ise: “Param yeteri kadar değildi babacığım.” dedi. Ardından yüzünde masum gülücüğüyle babasına parayı uzatıp:

“İşte tam 20 lira! Bir saatini alabilir miyim babacığım?”

Bunu paylaş: